Jak to běží eD system Silvini teamu?

217

Nová sezona v nových barvách. Členové eD system Silvini teamu poctivě trénovali celé léto, aby se naplno pustili do dvanácté sezony prestižního běžeckého seriálu Visma Ski Classics. Tu odstartovali ve švédském Grönklittu těsně před Vánoci.

Nyní laufaři závodí po celé Evropě a svou cestu zakončí v dubnu posledním, čtrnáctým závodem ve finském Ylläs-Levi. Kromě toho běžci týmu nezanevřeli ani na české soutěže, na start se postavili v celkem pěti závodech. A jak se jim zatím daří

Závody seriálu Visma Ski Classics

Pro Team Tempo a Individual Prologue

18. a 19. 12. 2021 (9 km a 33 km)

Série odstartovala ve švédském Grönklittu rovnou dvěma závody. Pro Team Tempo v sobotu 18. prosince nabídnul kratší rozehřívačku s délkou necelých 9 kilometrů. Na nedělním Individual Prologue se pak účastníci museli popasovat s 32kilometrovou trasou.

V sobotní týmové časovce laufaři eD Silvini teamu společně obsadili 16. místo. V individuálním závodu proběhli cílem nejlépe Helena K. Erbenová (34.) a Václav Sedláček (43.). Adamu Matoušovi se zadařilo získat na sprintu o body prémií skvělé 4. místo.

Pustertaler Ski Marathon a Prato Piazza Mountain Challenge

8. a 9. 1. 2022 (62 km a 32 km)

Hned po novém roce tým čekala italská trať v Toblachu slibující parádní podívanou. V sobotu 8. ledna se závodníci utkali v náročných podmínka o teplotě pod -20 °C. Stopa nejvíce sedla Karolíně Grohové, která obsadila 14. místo.

V neděli na laufaře čekal ještě náročnější závod o délce 66 kilometrů se stoupáním do výšky 2000 metrů, kde posledních 10 kilometrů má průměrný sklon 8 %. Přes všechny překážky se nejvíce dařilo opět Kateřině Grohové (17.) a Jiřímu Pliskovi (32.).

La Venosta Time Trial

15. 1. 2022 (10 km)

Jubilejní 100. závod v historii seriálu pro běžce připravil desetikilometrový stoupák na čas v italské Melaze. Teamu se bohužel nevyhýbají ani nemoci a zranění, a tak se na startu 15. ledna postavila pouze 1 žena a 3 muži. Novinka v podobě horské časovky přinesla 22. místo Karolíně Grohové, 42. byl Jirka Pliska, 52. pak Vašek Sedláček a 67. Adam Matouš.

Engadin La Diagonela

22. 1. 2022 (55 km)

Do barev eD system Silvini teamu se v Engadinu obléklo 21 laufařů, mezi nimi i hlavní akcionář eD Hynek Tyl. Po boku špičkových sportovců si držel slušné tempo po celých 55 kilometrů a cílem projel v úctyhodném čase 4:03:43.

Nejlépe z žen doběhla Karolina Grohová na 14. místě. Startovalo se ze slavné švýcarské obce Svatý Mořic a při závodu měli účastníci možnost sledovat krásy tamních pohoří.

Marcialonga

30. 1. 2022 (10 km)

Slavná italská Marcialonga je prvním ze čtyř top závodů celé sezony. Zelenou letku sice stále trápilo oslabení, přesto se na start v postavilo přes 20 členů teamu. Závod o délce 70 kilometrů v Trentinu nejlépe dokončil Jiří Pliska na 29. místě. Mezi ženami pak jako nejlepší Češka dojela 19. Karolína Grohová.

Jizerská 50

13. 2. 2022 (50 km)

Nejslavnějšího domácího závodu se účastnilo celkem 90 členů týmu, kteří soutěžili ve všech kategoriích. V hlavním závodě na 50 kilometrů se jako třetí nejlepší Češka umístila Karolína Grohová na 17. místě.

Za ní dojela jako 18. Eva Vrabcová Nývltová, nová posila týmu vracející se do stop po účasti na LOH v Tokiu.

V mužích o osudu závodu rozhodl brutální nástup rovnou od startu. Nakonec jako nejlepší Čech v takto nabitém startovním poli dojel Jiří Pliska na neuvěřitelném 20. místě.

Na Jizerce jsme byli i my! Reportáž ze závodu si můžete přečíst v samostatném článku.

Tartu Maraton

20. 2. 2022 (63 km)

Tradiční závod, který se vyznačuje nebývalou šířkou i délkou nabízí v některých místech až 16 závodních stop. Trasa o 66 kilometrech vede skrz naskrz horami Estonska nazývanými Otepäa (v překladu „Medvědí hlava“). A přestože laufaři žádné medvědy nepotkali, byl závod napínavý až do konce.

Jiří Pliska bojoval ve velké skupině do posledních metrů o druhé místo. Nakonec však vybojoval své životní maximum v závodech Visma Ski Classics v podobě krásného 13. místa. Karolína Grohová opět potvrdila svou formu a dofinišovala na 14. místě.

Vasaloppet (Vasův běh)

6. 3. 2022 (90 km)

V slavné švédské výzvě účastníci čelili náročnému 90kilometrovému úseku. Pro účast v závodu je proto nutná pečlivá příprava a dlouhý přísný trénink, který eD system Silvini team rozhodně nepodcenil.

Na 17. místě se v závodu umístil Jirka Pliska s časem 3:32, následovaný 59. Václavem Sedláčkem. V ženském pokolení kralovala zas a znovu Karolína Grohová s časem 4:13 a úžasným 13. místem. Eva Vrabcová Nývltová pak skončila na 24. místě.

A které závody tým v letošní sérii ještě čekají?

• 19. 3. 2022 – Birkebeinerrennet, Norsko (trať 54 km)
  • 26. 3. 2022 – Årefjällsloppet, Švédsko (trať 100 km)
  • 2. 4. 2022 – Reistadløpet, Norsko (trať 50 km)
  • 9. 4. 2022 – Ylläs-Levi, Finsko (trať 70 km)

České závody ze skupiny ČEZ SkiTour

Kromě série závodů Visma Ski Classics se eD system Silvini team účastní i největšího seriálu v běhu na lyžích u nás ČEZ SkiTour. Tyto závody jsou typické tím, že se v nich nevyužívá jen jeden styl jízdy, ale často se kombinuje klasický styl na delší úseky tras a volný styl pro kratší úseky. Tak se pojďme podívat, jak se Silvini závodníkům v českých závodech dařilo.

Krušnohorská 30

22. a 23. 1. 2022 (30 km a 15 km)

První ze závodů se pro eD system Silvini team stal velmi úspěšným, neboť Pavel Janeček byl jednoznačně nejrychlejší a získal tak double – tedy první místo hned na dvou tratích, a to na 30 km klasickou technikou a na 15 km volně.

Orlický maraton

5. a 6. 2. 2022 (50 km)

Deštná v Orlických horách hostila hned druhý závod ČEZ SkiTour. Trať o délce 40 kilometrů s členitým terénem dala závodníkům v sobotu 5. února pořádně do těla. Přesto jasné vítězství získal Adam Matouš, kterého znamenitě doplnila Kamila Bořutová na 3. místě.

Dominance týmu pokračovala i v neděli 6. února, kdy v ženách zvítězila opět Kamila Bořutová a v mužském zastoupení zvítězil Vašek Sedláček. Jako druhý pak skončil Pavel Janeček a čtvrtý byl Michal Sedláček.

Bedřichovský NLM

18. a 19. 2. 2022 (30 km)

Tradiční večerní závod startoval tradičně na Bedřichovském stadionu. Stejně jako Jizerská 50 má 30kilometrová trať magickou atmosféru, osvětlenou jen hvězdami, čelovkami laufařů a ohnivými loučemi. Na trati zazářil Vašek Sedláček, který dojel na prvním místě.

BoBoloppet

20. 2. 2022 (90 km)

Téměř 90 kilometrů skrz celé Jizerské hory je pořádně tvrdým závodem pořádaným zcela v režii eD system Silvini teamu, což se odrazilo také na výsledcích. V rekordním čase vyhrál klasiku v čase 4:22 Michal Sedláček, jako druhý se umístil Milan Kohout a třetí skončil Petr Kovář. V kategorii žen kralovala Tereza Tužilová, která pokořila rekord trati.

JeLyMan

26. a 27. 2. 2022 (40 km)

Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku přinesl 40kilometrovou trať. A právě toto závodiště nejvíce sedlo Václavu Sedláčkovi, který nezaváhal a dojel si pro nádherné první místo. Hned o tři minuty později jej následoval jako druhý Pavel Janeček.