Stali jsme se součástí Jizerské 50

131

Osmý závod seriálu Visma Ski Classics a nejslavnější domácí závod, který patří k srdcové záležitosti téměř každého českého běžkaře. To je Jizerská padesátka. Na její start se v únoru postavilo neuvěřitelných 90 laufařů z týmu eD system Silvini team a i my jsme byli u toho. Úctyhodnou 25kilometrovou jízdu pokořila naše kolegyně Agata a celých 50 kilometrů si v parádním čase střihnul hlavní akcionář eD Hynek Tyl.

Pátek, sobota i neděle 11 až 13. února patřily sportu. Konkrétně lyžařskému posvícení, jak se Jizerské 50 přezdívá v hantýrce českých běžkařů. Společně s eD system Silvini teamem jsme se proto vydali do zasněženého Bedřichova, abychom podpořili nejen členy týmu, ale také naše kolegy, kteří se s několika tisíci účastníky postavili na start legendárního závodu.

V průběhu tří dnů toho bylo k vidění opravdu dost. Celkem osm závodů zahrnujících tradiční Bedřichovskou 30, Jizerskou 10, Jizerskou 25 nebo vrcholnou Jizerskou 50 nabídlo skvělou podívanou. Členové týmu soutěžili ve všech kategoriích a řadu z nich dokončili na předních příčkách.

eD system Silvini team v čele českých běžců

Do bílé stopy Jizerské 50 naskočilo neuvěřitelných 90 členů tymu. „Domácí závod je pro nás vždy něco speciálního a těšíme se na něj celý rok. Tomu odpovídá nasazení, nervy, práce i počet závodníků,“ vysvětlil hojnou účast manažer týmu Marek Pazderský. Nadšení pro závod se samozřejmě odrazilo také ve výsledcích týmu.

Již v pátek při Bedřichovské 30 brala druhé místo Tereza Tužilová a na osmé příčce ji doplnili Aleš Bohatý a Hana Chaloupková. Při večerním sprintu pak dominovali sedmá Karolína Grohová jako třetí nejlepší Češka, a především pak Adam Matouš, který do cíle dorazil na osmém místě jako nejrychlejší Čech. Při sobotní Jizerské 25 opět potvrdila svou formu stříbrná Tereza Tužilová a v mužích bral bronz Aleš Bohatý.

Nejdůležitější závod však přišel v neděli. Jizerskou 50 jako třetí nejlepší Češka zajela Karolína Grohová na sedmnácté příčce. V mužích o osudu závodu rozhodnul již brutální start, kdy se v obrovském tempu jelo již od prvních metrů. I tak skvěle zabodoval Jiří Pliska, který jako jasně nejlepší Čech dojel na neuvěřitelném dvacátém místě. „Celkově jsme s projevem a prezentací týmu včetně servisu spokojeni, výsledkově jsme se v mužích dostali konečně zpět tam, kam patříme. V ženách nám chybí trochu toho štěstíčka, neboť výkonnost už tam je. Tak snad příště,“ zhodnotil úspěšný ročník Marek Pazderský.


eD system mezi hobíky

Na oblíbenosti Padesátky hraje zásadní roli také to, že společně s profesionálními závodníky si ji mohou zajet také hobíci. Rozumějte lyžaři, kteří běhají jednoduše pro radost. A u nás v eD jich najdete několik. V jejich čele stojí hlavní akcionář eD Hynek Tyl a naše kolegyně z marketingového oddělení Agata Kožušníková, kteří se po boku eD system Silvini teamu v Bedřichově odvážně postavili na start.

Agata zažila svou premiérovou jízdu na sobotní Jizerské 25 a cílem úspěšně projela ve skvělém čase 2 hodiny a 36 minut s úsměvem na tváři.

„Byla to obecně moje premiéra, protože to je vůbec poprvé co jsem se nějakého závodu účastnila. Aktuálně cítím euforii. Při svém prvním závodu jsem měla tři přání. Dojet, nebýt poslední a nespadnout a nezpůsobit hromadnou nehodu. Téměř vše se mi povedlo až jeden pád v cílové rovince,“ popsala své pocity těsně po dojetí závodu.

Celých padesát kilometrů pak v neděli zkušeně pokořil Hynek Tyl v čase 3:26. Pro něj se však nejednalo o první jízdu v Bedřichově. Na Jizerské 50 jej společně s celou rodinou můžete vídat pravidelně již několik let. Ani Hynek v přípravách nenechává nic náhodě, v loňském roce se dokonce zúčastnil soustředění eD system Silvini teamu na Mallorce, při kterém společně s dalšími členy trénoval mimo jiné na kolečkových lyžích. Ve skvělé formě se přidal také k dalším závodům seriálu Visma Ski Classic, konkrétně k La Diagonela ve Švýcarsku a Pustertaler Ski Marathon v Itálii. Agatě, Hynkovi i celému eD system Silvini teamu gratulujeme a budeme držet palce také v nadcházejících závodech.


Rozhovor s Hynkem Tylem

Jak ses na letošní sezonu připravoval a jak se zatím daří?
Musím se pochválit, mám najeto už asi 1600 kilometrů. Na podzim jsme dokonce absolvoval týdenní soustředění s týmem a Mallorce. Aktuálně mám už tři závody za sebou, Toblach-Cortina, Svatý Mořic a Marcialonga.

Po kolikáté sis Jizerskou 50 zajel?
Nevím to úplně přesně, ale letos je to asi po desáté. Jezdíme s celou rodinou, všichni jsme sportovně založení.

Jaký máš dojem po dojetí závodu?
Jsem spokojený, byl to dobrý závod. Na trati bylo dost větrno a všechny závodníky to trošku zpomalovalo, takže jsem si mákl, ale i tak jsem zajel pod tři a půl hodiny. Příště bych se chtěl přiblížit k času 3:20. To je pro mě taková meta, kam bych se chtěl do budoucna dostat.