REMA Systém slaví 20 let. Po dvou dekádách patří k top hráčům ve sběru elektroodpadu

37

Společnost jen v loňském roce vysbírala přibližně 30 tisíc tun vysloužilých elektrozařízení napříč Českem. I díky jejím edukačním projektům roste povědomí o odpovědném nakládání s elektroodpady u veřejnosti. Na otázky o výzvách trhu a budoucnosti oboru odpovídá David Chytil, člen představenstva REMA Systém.

Jak hodnotíte vývoj společnosti v uplynulých 20 letech?

Hodnocení je ve skrze pozitivní. REMA Systém pořád roste, a to jak v oblasti sběrů, tak v počtu výrobců, pro které plní jejich povinnosti. Téměř všechny naše partnerské spolupráce se časem vyvinou v dlouhodobá partnerství, která jsou založena na důvěře, doporučení a individuálním nastavení.

Jaké byly největší výzvy, kterým jste čelili?

Oblast zpětného odběru výrobků prošla významnou proměnou, postupně přibývaly další a další limity, které musely kolektivní systémy plnit. Poslední roky se nesou na vlně výrazného nárůstu sběru elektroodpadu a nám se podařilo naše závazky vždy splnit. V průběhu let navíc docházelo k legislativním změnám, které poměrně významně změnily celý obor.

Službu Rebalík může veřejnost využít zdarma.“

Jaké inovace jste doposud implementovali do vašich procesů?

Neustále rozšiřujeme síť sběrných míst a pokračujeme v další inovaci služeb. Například v loňském roce jsme spustili projekt Rebalík, který představuje efektivní způsob, jak předat drobné odpadní elektrozařízení k ekologické likvidaci. Veřejnost může tuto službu zdarma využít na všech pobočkách Balíkovny a České pošty. Zajímavou příležitostí pro firmy je také naše sběrová soutěž v rámci projektu Zelená firma. Díky ní se jen loni podařilo vysbírat přes 770 tun elektroodpadu. Důležitou inovací je i digitalizace našich procesů, včetně reportingu.

Změnil se za ta léta přístup veřejnosti k recyklaci elektrozařízení?

Ano, v posledních letech se aktivně věnujeme posilování povědomí veřejnosti o zpětném odběru výrobků a výsledkem je neustále rostoucí sběr elektroodpadu. Druhým aspektem je ekonomická stránka věci – firmy, ale i občané mají proces recyklace předplacený a hojně naše služby využívají. Třetím aspektem je komfort a přívětivost systému. Od roku 2011 totiž nabízíme bezplatný svoz z domácností, díky čemuž se mohou lidé z celé republiky elektroodpadu efektivně zbavit.

Svoz je u nás možný už od 100 kilogramů.“

Aktuálním trendem je ESG reporting. Zohledňujete ho také v procesech?

Principy ESG ctíme dlouhodobě. Vzhledem k oblasti našeho podnikání, kterým je recyklace a likvidace odpadních elektrozařízení, se snažíme jít partnerům a klientům příkladem. I proto jsme od loňského roku zavedli procesy ESG přímo do firemní strategie. Primárně řešíme, zda má daný projekt přínos pro společnost a ochranu životního prostředí. V tomto duchu rozvíjíme všechny naše projekty, jako například Zelená obec, Zelená škola, Zelená firma a také projekty Buď líný, Rebalík či Chytrá recyklace. Díky vlastním zkušenostem ukazujeme, že důsledná implementace ESG principů a transparentní reportování mohou přinést konkurenční výhodu.

Jaké hlavní výhody přináší spolupráce s REMA Systém výrobcům a dovozcům elektrozařízení?

Svozy elektroodpadu jsou u nás možné už od sta kilogramů, což je naprosto unikátní postup, který u konkurence není běžný. S ohledem na sledování legislativních změn poskytujeme výrobcům pravidelný informační servis, který je snadno aplikovatelný do jejich praxe. Na tohle téma navíc pravidelně pořádáme školení a semináře, kde vysvětlujeme aktuální problematiku. Naši kolegové také aktivně pomáhají se specifikací a zatříděním výrobků do legislativních skupin kdykoli je potřeba. A v neposlední řadě neúčtujeme výrobcům žádné administrativní poplatky.

K recyklaci Češi loni odevzdali o 10 procent více zařízení.“

Jak hodnotíte sběr odpadních elektrozařízení v ČR?

Nejaktuálnější data hovoří o tom, že množství nasbíraného elektroodpadu na našem území roste, což potvrzují i rekordní statistiky. Češi nám v roce 2023 odevzdali bezmála 30 tisíc tun vysloužilých elektrospotřebičů, tedy zhruba o 10 % víc než v předchozím roce. REMA Systém si vedl úspěšně i v předchozích letech, ne každý kolektivní systém v Česku totiž splnil limity sběru, které stanovuje legislativa. Valná většina států EU neplní požadované cíle dodnes.

Prozradíte nám vaše plány a cíle pro následující roky?

Chceme nadále podporovat tržní procesy a principy hospodářské soutěže v daném odvětví. Rádi bychom zavedli nové, netradiční cíle sběru a pokračovali v posilování povědomí o recyklaci elektroodpadu. Další výzvou je samozřejmě technologická inovace v podobě sílící digitalizace a využití umělé inteligence. Kolektivní systémy by měly v následujících letech mnohem více propojovat výrobce a zpracovatele, to bude zásadním leitmotivem budoucnosti v oboru.

REMA Systém je kolektivní systém zabývající se ochranou životního prostředí zabezpečením sběru, třídění a recyklace odpadních elektrozařízení. S dvaceti tisíci sběrnými místy disponuje nejširší sběrnou sítí v Česku a je autorem řady projektů, kterými přispívá k větší informovanosti v oblasti nakládání s odpady, recyklačního průmyslu a ekologie. Více na www.rema.cloud.


Přečtěte si i další články z jarního vydání