Proč se mít na pozoru před nelegitimním softwarem?

200

Narazili jste na výhodnou nabídku softwaru, ale něco se vám nezdá? Na internetu dnes najdete spousty produktů, jejichž ceny jsou výrazně nižší než ty od oficiálního výrobce. Přestože zní možnost ušetřených financí více než lákavě, většinou se nám v hlavě ozve výstražný signál. Proč bychom jej měli poslechnout?

Nabídky softwaru za velmi nízkou cenu mají zpravidla jednu společnou vlastnost. Jsou příliš dobré na to, aby byly pravdivé. Vyšší cena originálního produktu je totiž dána kvalitním vývojem i následnou podporou, která je k němu řadu let poskytována. Aby vám výrobce mohl tyto aspekty garantovat, není v jeho možnostech ceny produktů výrazně snižovat na úkor kvality. Proto byste u podezřele výhodných nabídek měli být na pozoru.

Oficiální distribuce zaručuje bezpečnost

Nelegitimní software často napáchá více škody než užitku. Jeho využívání může způsobit bezpečnostní i právní potíže. Vzniká riziko, že vaše systémy infikuje malware a ohrozí citlivá uživatelská data. Zakoupením legitimního softwaru skrze oficiální distribuci tyto problémy nehrozí. Originální produkt od výrobce přináší jistotu, že v něm nejsou cizí data, která by mohla zapříčinit krádež informací.

Máte pochybnosti o legálnosti softwaru?

Zaměřte se na to, jestli není balení poškozené. U elektronických licencí si dejte pozor, odkud se stahují. Pokud si přesto nejste licencí jisti, nejjednodušším řešením je ověřit ji přes autorizovaného distributora Microsoft produktů či Microsoft podporu support.microsoft.com.

Postup ověření:

  1. Dodejte daný produkt a klíč.
  2. Nutno dodat dokumenty, které potvrdí legálnost (například faktura o koupi).
  3. Distributor ověří pravost aktivačních klíčů a pomůže s následným legálním řešením.

Nejčastější otázky při nákupu legálního softwaru:

Jak poznám, jestli je kupovaný software legální?
Nakupujte od renomovaných obchodníků, pozor také dejte na příliš výhodné ceny. Hledejte známky legálního softwaru, jako je například štítek GML (Genuine Microsoft Label).

Legální software je příliš drahý, jak najít levnější cestu?
Nejlevnější varianta, jak získat legální software je koupit ho již předem nainstalovaný na hardwaru. S nelegálním softwarem se můžete vystavit riziku krádeže citlivých dat i bankovního účtu.

Nejsou na online aukcích výhodnější a levnější nabídky?
Výhodné nabídky skrývají mnoho rizik. Může se jednat o software již použitý nebo s padělaným certifikátem pravosti (COA) ze starého hardwaru. Mohou to být také ukradené klíče Product Key.

Nelegitimní software, proč je špatný?
Nelegitimní software může obsahovat malware nebo viry způsobující i krádež identity. Oprava je poté časově náročná a vyjde vás mnohem dráž než zakoupit software nový.

Více informací vám poskytnou produktoví manažeři:
Oldřich Kožusznik | +420 724 222 011 | okozusznik@edsystem.cz
Lucie Adámková | +420 724 222 027 | ladamkova@edsystem.cz