Microsoft 365: Poznejte výuku 21. století

87

Křest ohněm. Tím si prošly téměř všechny školy, které v posledních letech musely doslova ze dne na den najít způsob, jak studenty efektivně vyučovat na dálku. Ve většině vzdělávacích zařízeních proto před nedávnem proběhla digitální transformace výuky i procesů. Ty jsou nyní rychlejší a efektivnější.

Jak situace posledních let ukázala, digitální technologie nám mohou pomoci v mnohých oblastech života. A školství je jedním z těch, na kterých je přínos digitalizace vidět asi nejvíce. Stěžejním faktorem pro hybridní formu vzdělávání se totiž ukázal být přístup k IT prostředkům.

Mít odpovídající hardware i software je pro žáky i učitele jednoduše nezbytné. A to jak doma, tak i ve škole. Se softwarovou stránkou nyní dokáže pomoci Microsoft 365. Řešení ve variantě A3 a výše obsahuje upgrade operačního sytému Windows, desktopové aplikace Office, školní verzi populární hry Minecraft nebo centrální správu zařízení a bezpečnostního řešení Endpoint Manager.

Jeho velkou výhodou je licencování na základě počtu zaměstnanců, kteří s Microsoft 365 aktivně pracují. Následně pak řešení nabízí možnost nainstalovat nástroje na soukromá zařízení žáků i pedagogů a také na všechny počítače ve škole. Dokonce i na ty, které škola teprve plánuje kupovat.

Důležitou součástí podpory je lokální tým Microsoft pro školství. Pokud škola potřebuje pomoci s výběrem vhodného řešení, zajištěním základního školení pro své pedagogy nebo se chce pouze na cokoli ohledně hybridního vzdělávání zeptat, stačí napsat na skolstvi@microsoft.com.


Navrženo speciálně pro školy

► Windows 11

Nová verze operačního systému přináší widgety, efektivnější práci s více monitory, vyšší zabezpečení nebo podporu aplikací Android. Součástí je i testovací režim, který žákům zobrazí online test a znemožní otevírat další okna, kopírovat texty či pořizovat snímky obrazovky. Výhodou je možnost stáhnout aplikace, například Malování 3D, ve kterém lze prostřednictvím hybridní reality promítnout třeba sluneční soustavu.

► Office 365

Desktopová sada Office aplikací je dnes nezbytnou součástí vzdělávání. Nástroje se navíc neustále vyvíjejí a nabízejí stále nové možnosti. Microsoft Word je například propojen s Wikipedií a umí přeložit dokument na pár kliknutí, v Excelu lze vytvářet pokročilé geografické analýzy a PowerPoint hravě zvládne stop-motion animaci nebo 3D modely.

► Minecraft: Education Edition

Školní verze oblíbené hry pomáhá školám vyučovat dějepis, matematiku, chemii, cizí jazyky a především programování. Je tak skvělým nástrojem pro novou informatiku. Podporuje výuku blokového programování i pokročilejších jazyků jako Javascript nebo Python. Díky tisícovkám příprav do hodin různých předmětů si pedagog jednoduše stáhne přesně to, co zrovna potřebuje.

► Endpoint Manager (Intune)

Cloudová služba umožňuje vzdálenou správu školních počítačů a dalších zařízení Windows, iOS, iPadOS, MacOS nebo Android. Správa zahrnuje také instalaci aplikací, centrální správu bezpečnostního řešení Defender či filtrování obsahu webu na nevhodné stránky.