Duch Bauerova běžeckého týmu pokračuje

69

eD system Bauer Team skončil. Podpora běžeckého lyžování ze strany eD však nikoli. Pro nadcházející laufařskou sezonu 2021/2022 eD domlouvá partnerství s jiným týmem. Bude taktéž český a měli by do něj přejít i někteří členové zaniklého týmu Lukáše Bauera.

Pódiová umístění v mnoha závodech prestižního seriálu Ski Classics, šest umístění v nejlepší desítce týmů nebo deset závodníků v top 10 v rámci individuálního hodnocení seriálu. To vše má na kontě tým Lukáše Bauera v lyžařských maratonech, kde se prezentoval skvělými výsledky dlouhých sedm sezon.

„Naše tříleté sponzorství Lukášova týmu hodnotím jako úspěšný projekt, který nám přinesl zviditelnění. Je to navíc takové zdravé téma a mnoho lidí, kteří rádi běžkují a pohybují se v přírodě, nás dnes vnímá jako podporovatele této aktivity,“ uvedl majitel eD Hynek Tyl ke spolupráci, která začala v sezoně 2018/2019. Lukáš Bauer si podle něj zaslouží velké poděkování za profesionální vedení týmu, jehož nejvýznamnější členkou byla Kateřina Smutná.

„Zanechali jsme výraznou stopu v historii maratonů.“

Ukončit činnost úspěšného celku se Lukáš Bauer rozhodl po dvou sezonách, ve kterých plnil souběžně roli trenéra polské mužské reprezentace a ředitele eD system Bauer Teamu. „Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit – i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost,“ řekl Bauer.

Od začátku měl mít tým mezinárodní přesah a cílem bylo konkurovat dominantním skandinávským celkům. „Cíl se podařilo splnit, většinu sezon jsme byli nejúspěšnějším neskandinávským týmem, což je obrovský úspěch. Před třemi lety jsme dokonce byli
v soutěži týmů čtvrtí s minimální ztrátou na třetího. Našim závodníkům se podařilo vyhrát spoustu závodů, nejúspěšnější byla Katka Smutná a Ilja Černousov. Celkově jsme zanechali výraznou stopu v historii lyžařských maratonů,“
potěšilo Bauera.

(Zleva) Lukáš Bauer, Hynek Tyl a Kateřina Smutná těsně po oznámení zahájení spolupráce v roce 2018.

Spolupráce eD a Bauera nekončí

Medailista z olympijských her i mistrovství světa v běžeckém lyžování se nyní plánuje plně věnovat trénování polské mužské reprezentace. Jeho spolupráce a podpora eD však neskončila. „eD system Bauer Team sice zanikl, jeho duch však bude pokračovat. S Lukášem vyjednáváme o začlenění do jiného týmu. Pro další sezonu podpoříme jiný český tým, který ponese název eD system –Silvini, a přejít by do něj měli i někteří závodníci Bauer týmu,“ nastínil plány pro další sezonu Hynek Tyl.

Jak dodal, nadále bude eD spjato s jedním z nejlepších českých laufařských týmů, v plánu je i akademie pro mladé talenty a větší apel na eventy a podporu takzvaných hobíků.

Úspěchy Bauerova týmu

• 4. místo v celkovém pořadí týmů v sezoně 2017/2018.
  • 5. místo v celkovém pořadí týmů v sezoně 2018/2019.
  • Většinu sezon nejúspěšnější neskandinávský tým.
  • V celkovém individuálním hodnocení byli členové týmu v elitní desítce desetkrát.
  • Kateřina Smutná stála třikrát na stupních vítězů v celkovém individuálním hodnocení.
  • Lukáš Bauer byl v roce 2019 vyhlášený nejlepším týmovým ředitelem sezony ve Ski Classics.
  • Za sedm sezon se v barvách týmu představilo alespoň v jednom závodě Ski Classics třicet závodníků a závodnic různých národností.