Petr Slouka: Služby určí lídry zítřka

164

Klasický distribuční model dojíždí do finiše. Doba, kdy stačilo nakoupit zboží od dodavatele a prodat ho prodejci je ta tam. Povinná výbava dnešního a především zítřejšího úspěchu distribuce je přidaná hodnota daná kvalitní nabídkou doplňkových služeb. Tak vidí budoucí podobu IT trhu eD.

Služby obchodní, servisní, logistické i marketingové. Chybět nesmí v následujících letech nikomu, kdo chce bojovat o přední pozice v distribuci. I proto eD v uplynulém roce v jejich vývoji pořádně šláplo na plyn a rozjelo jich pro české i slovenské partnery celou řadu.

O kterých je řeč? Prodej softwaru i hardwaru jako služby (takzvané obchodní modely DaaS a SaaS), dotační poradenství v oblasti IT projektů a technologických celků (více ve článku eD dotace), doručování prostřednictvím Zásilkovny, poskytování droppshippingu i menším prodejcům, pořádání online konferencí včetně tvorby vlastní virtuální eventové platformy či vývoj marketingového analytického nástroje pro dodavatele eD BIT (Business Intelligence Tool).

„Zájem o prodej všeho jako služby roste.“

„Svět okolo nás i potřeby zákazníků se již nějakou dobu mění. Vidíme to na trendech ve světě, které k nám míří. Například v USA přibývá domácností pořizujících si notebooky na splátky nebo od operátorů, v Británii dnes drtivá většina prodejů softwarových licencí Microsoft probíhá formou pronájmu. Zájem o prodej všeho jako služby zkrátka roste, a to ze strany dodavatelů, prodejců i koncových zákazníků. Někteří dodavatelé tyto služby již poskytují větším firmám, nemají však možnosti dostatečně zajistit lokální trhy a pokrýt tak poptávku i menších firem, natož jednotlivců. Prodejcům IT zase chybí kapitál na ufinancování i know-how pro tvorbu smluv a efektivní vyčíslení splátek. Hlavní roli tak musí hrát distribuce,“ přibližuje výkonný ředitel eD Petr Slouka proměnu IT trhu, na níž reaguje nová služba DaaS (více v článku DaaS). Vlastní transformací tak eD pomůže prodejcům rozšířit jejich obchodní nabídku čili připravit produkt, který dealerům umožní dodat zákazníkům zboží formou pronájmu.

Před pelotonem konkurentů

Ačkoli pandemický rok mnohé firmy i celá odvětví zmrazil, inovativní projekty v eD pokračovaly dále. Služby nebyly to jediné, na čem se pracovalo. Přišly další důležité kroky. Logistika sjednotila sklady do jediného centra pro český, slovenský i polský trh (více ve článku o logistice eD). Celý tým bratislavské pobočky eD i se slovenským týmem DNS se přestěhovali do reprezentativnějších prostor, které otevírají brány lepší spolupráci dvou sesterských firem. Bývalé call centrum se proměnilo v moderní oddělení zákaznické péče. Marketing kompletně překlopil komunikaci do online podoby, což přineslo například konferenci eD EXPO sledovanost neuvěřitelných 2 846 diváků z Česka a Slovenska.

„od prázdnin jsme zaznamenávali až 20procentní nárůst obratu.“

„Uplynulé měsíce hodnotíme pozitivně. Kolegům patří obrovské poděkování. Přechod na práci z domu zvládli perfektně a nepojali jej jako domácí dovolenou. Z hlediska transformace jsme se drželi před pelotonem konkurentů. Důkazem jsou nejen dokončené projekty a inovace, ale i čísla. Přestože jsme měli zpočátku loňského roku obavy, od prázdnin jsme zaznamenávali výrazný, někdy až 20procentní nárůst obratu, což ještě v dalších měsících stvrdily historické obratové rekordy – denní, měsíční i kvartální,“ dokládá úspěch výkonný ředitel. S pokorou k ostatním firmám na trhu však přiznává, že pomohlo i štěstí. „V naší branži situace podnítila růst, ať už díky vybavování domácích kanceláří nebo přechodem na distanční výuku.“

Čísla by šla ještě výš, kdyby trh dokázal nasytit poptávku po takzvaných consumer produktech – noteboocích, levnějších tiskárnách či vybavení pro online schůzky. Hlad po zboží navíc podle Petra Slouky přetrvá ještě minimálně půl roku a s ním i nedostatek produktů, například notebooků. Očekává proto i další zdražení nedostatkového zboží. Růst trhu predikuje na následující měsíce i díky rozjetí odložených zakázek ve státní a komerční sféře. Růst dále podpoří posílená poptávka ve smart home segmentu i rozvoj prodeje softwaru jako služby.

Posílení na SK trhu, novinky v eD SHOPu i výdejní boxy

A co dalšího eD chystá pro partnery v roce 2021? Co se týče logistiky, v plánu je doručování do výdejních boxů. U služby DaaS se počítá s jejím rozšířením. „Začínáme s tiskárnami, spotřebním materiálem a notebooky, podle podpory a spolupráce dodavatelů postupně přidáme i další produkty,“ doplnil Petr Slouka.

Vylepšení opět čekají i eD SHOP, o jehož uživatelskou přívětivost se již několik měsíců stará vloni inovované centrum zákaznické péče. Pro tento rok si připravilo třib etapy pro takzvanou bezbariérovost e-shopu. S vývojem novinek pomohli i vybraní zákazníci a dodavatelé. Počítá se také s dalším rozvojem videomarketingu i online akcí a rozšiřováním nabídky marketingových služeb pro výrobce IT, s čímž pomohou odborníci z holdingu digitálních agentur Digital First Marketing Group

Vedení eD dále plánuje posílit pozici na slovenském trhu, což je jeden z cílů nového slovenského obchodního ředitele Patrika Kajúcha. Ten je díky 20letým zkušenostem z konkurenčního Asbisu významným jménem na poli IT byznysu.

Všechny zmíněné kroky a inovace souvisí s čtyřletou strategií, kterou eD představilo a zahájilo v roce 2020. Apel na poskytování služeb dodavatelům i prodejcům IT a propojování know-how všech firem ve skupině eD group (více v článku eD group) povede k transformaci do distributora nového století, který bude nadále určovat trendy a stát v popředí IT byznysu po boku všech svých obchodních partnerů, ať už z řad výrobců či prodejců. Právě ti mají těžit z již spuštěných i plánovaných aktivit a služeb stejně jako eD, což podpoří a dále rozvine spolupráci celého prodejního řetězce.

Co se podařilo v ukončeném fiskálním roce 2021?

  • 11, 8 mld. Kč roční obrat
  • 3 historické obratové rekordy
  • 2 846 diváků online konference eD EXPO

Nové značky

  • Antikamera, Alori, Baseus, Blurams, Cino, COTEetCI, Evorei, Fibaro, Neno, Nextbase, Oukitel, PocketBook, PrintLine, Realme, SmartKeeper, Tesla, Turris, Xblitz, Yubikey a další

Nové služby

  • DaaS a SaaS, dotační poradenství, doručování přes Zásilkovnu, rozšíření droppshippingu, webináře, online konference, eD BIT