Očima produkťáka: První ohýbatelný notebook od Lenova

98

Fascinují vás ohýbatelné telefony, prohnuté monitory a další futuristicky vypadající IT zázraky? Po pěti letech vývoje přichází Lenovo, jeden z největších výrobců PC a notebooků na světě, s úplně novou kategorií zařízení, která předčí i výše zmíněné technologické vychytávky. Je tady Lenovo ThinkPad X1 Fold, první ohýbatelný notebook na trhu.

Model X1 Fold je jediným zařízením svého druhu, což poznáme hned na první pohled. Působí specifickým dojmem, kombinuje vzhled notebooku a tabletu, a přináší všechny výhody, které s sebou obě zařízení nesou. Celkový design bychom v naší IT hantýrce definovali jako opravdu krásný kus železa. Návrh jeho konstrukce je vymyšlený do posledního detailu, zadní strana v koženém provedení v sobě nese zabudovaný stojánek, šasi je pak vyrobeno z lehkých hořčíkových slitin.

Tablet, nebo notebook?

Základem Lenovo ThinkPad X1 Fold je 13,3 palců velký FOLED (Flexible OLED) dotykový displej s rozlišením 2048 × 1 536 pixelů. Ten je ve své polovině, tedy přibližně v místě, kde u notebooku obvykle bývá kloub, ohýbatelný. Tento futuristický detail vám umožní, že můžete zařízení používat jako notebook i jako tablet.

A jak konkrétně to funguje?

Při plně otevřeném stavu X1 Fold jako klasický tablet nejen vypadá, ale také se tak i chová. Pokud jej navíc doplníte o externí bluetooth klávesnici, získáte zařízení připomínající menší notebook. V obou případech tak naplno využijete celou 13palcovou plochu obrazovky. Pokud vám ale zrovna tablet pro práci nevyhovuje a klávesnici nemáte po ruce, nic se neděje. Teprve nyní poznáte největší přednost zařízení X1 Fold. Ohněte jej v polovině o přibližně 70 až 90 stupňů a klávesnicí se stane spodní část zařízení. Po této úpravě jej můžete využívat jako klasický notebook složený z displeje i klávesnice.

Hlavní myšlenkou produktu je tak především kompaktnost. Ve složeném stavu rozměry dosahují pouhých 158 × 236 milimetrů – tedy skoro poloviny 13palcového notebooku. Šířka se pohybuje pod hranicí tří centimetrů. Jedná se tedy o velmi malé zařízení, které s váhou těsně pod jeden kilogram bude vaším nejlepším kamarádem na cestách.

Velký výkon v malém těle

Produkty Lenovo nikdy nebyly výkonově pozadu a ThinkPad X1 Fold to jen potvrzuje. O výkon se tedy bát nemusíte. Přestože zařízení může svými tvary připomínat tablet, jeho vnitřnosti spadají do kategorie výkonných notebooků. Základem je Intel procesor s technologií Intel Hybrid, který hraje ruku v ruce s integrovanou grafikou UHD Graphics a rychlým SSD s rozhraním PCIe NVMe. Konektivita je vyřešena pomocí dvou USB-C konektorů, samozřejmostí je rychlé připojení pomocí wi-fi 6 a Bluetooth 5.1. Výrobci nezapomněli ani na (pro dnešní dobu nepostradatelnou) webovou kameru s rozlišením 5 Mpix.

Lenovo je známé také svým širokým a chytrým příslušenstvím a ani v tomto případě neudělalo výjimku. K notebooku skvěle padne klávesnice Fold Mini Keybord, která se magneticky přichytí a připojí se pomocí Bluetooth. Pokud jste grafici nebo prostě rádi kreslíte, jistě oceníte stylus. A to nejlepší na závěr – klávesnice i stylus jsou součástí balení.

Lenovo ThinkPad X1 Fold je revoluční zařízení natřískané novými technologiemi a určené jak pro běžné uživatele, tak pro profesionály a zákazníky se specifickými požadavky. Nejlepší na tom je, že tohle je teprve první generace. Už teď se těšíme na to, čím nás Lenovo překvapí příště!