Výkonná grafika velikosti krabičky od sirek

32

Grafické karty pomáhají zobrazovat výstup obrazu již téměř 40 let. První kusy byly vyvinuty už v roce 1981, tehdy ještě pracovaly pouze v textovém režimu. Rozmach GPU přišel až v 90. letech, kdy začaly vznikat první 2D a 3D grafické karty ve formě přídavných komponent do počítačů a notebooků.

V roce 2010 přišel Intel s první integrovanou grafickou kartou v procesorech Celeron, Pentium a Core s označením HD Graphics. Postupným vývojem se tyto grafické čipy dostaly až do aktuální desáté generace s označením UHD Graphics a Iris Plus Graphics.

„Integrovaný čip je mnohem menší než tehdejší samostatná grafická karta.“

Právě poslední zmiňovaný grafický čip, který je mimo jiné součástí procesoru Intel Core I7-1065G7 v aktuálním retro okénku srovnáme s deset let starou samostatnou výkonnou herní grafikou. Ta byla ve své době osazena v těch nejvýkonnějších herních noteboocích. Integrovaný čip od Intelu je mnohem menší než tehdejší samostatná grafická karta.

Spotřeba čipu je rovněž násobně nižší a i proto není tak náročný na chlazení (velikost chladiče). Výsledkem jsou notebooky, které mají stejný nebo lepší grafický výkon s 2,5krát nižší hmotností a 3krát menší tloušťkou.

A jak doba pohnula s parametry?

Rozdíl pouhých deseti let zahýbal s parametry opravdu výrazně. Podívejte se na srovnání samostatné herní grafiky z roku 2010 a integrované grafiky v procesoru Iris Plus G7 z roku 2019.