Má smysl v roce 2020 kupovat herní počítač?

976

Možná si říkáte, že herní počítače byly fajn, ale patří tak trochu k minulosti. Je to ale opravdu tak?

Ano i ne.

Abyste si dnes zahráli ty nejnovější pecky, nemusíte nutně investovat do herního počítače. Alternativou jsou konzole i hry na mobilech. A co si tedy na hraní pořídit nebo doporučit zákazníkovi?

Záleží na několika okolnostech:

  • Jaký typ her nejčastěji hrajete (střílečky, závodní, strategie)?
  • Máte k dispozici rychlý internet?
  • Jste ochotní každý měsíc platit poplatky za hraní online?
  • Chcete hrát na cestách?

Konzole jsou skvělé na takové to domácí hraní, kdy zapnete stroj, spustíte hru a dál nic neřešíte. Díky gamepadu se skvěle hodí pro sportovní hry a arkády. Pokud chcete hrát online, budete muset platit nějaký ten měsíční poplatek. Hry na konzole bývají v průměru dražší, než jejich verze na PC a potřeba upgradu hardwaru v podstatě znamená nutnost koupit novou konzoli. Možná i proto podle serveru ceskovdatech.cz u nás konzole využívá pouze 16 procent hráčů, ostatní preferují počítač nebo mobil.

Mobilní hry jsou snadno dostupné a vetšinou zdarma. Díky nezávislosti na monitoru/televizi je spustíte téměř kdekoli. Bez externího ovladače se ale musíte spolehnout na ovládání dotykem, což někdy není úplně ono. Ovládání, výkon a velikost obrazovek pak vylučuje hraní špičkových/komplexních her z jiných platforem. Horší propracovanost her pak nahrazuje jejich množství, podle serveru statista.com obsahují služby Google Play a App Store více než 1,2 milionu her ke stažení.

Počítač/notebook dokáže nabídnout asi největší univerzálnost. Prvotní nastavení sice muže zabrat více času než třeba u konzole, ale žánrovou rozmanitost dostupných titulů žádná jiná platforma nepřekoná. Přesnou myš a klávesnici ocení hráči FPS her a strategií. Online navíc můžete hrát i bez předplatného. Tuto možnost podle studie Videogames in Europe využívá 90 procent všech hráčů na počítači. Hry bývají o něco levnější než u konzolí a v případě potřeby upgradu PC často postačí dodat paměť nebo novou grafiku.

Popravdě…

Herní počítač má v roce 2020 smysl, ale ne pro každého. Každá platforma přináší hráčům určité výhody i nevýhody. Dostáváme se tak opět na začátek našeho článku, kdy se ptáme, co hrajete, s kým, kde a jak často. Odpověď na tyto otázky vám pak usnadní výběr toho ideálního zařízení pro vás nebo pro vaše zákazníky.

Tip na závěr:

Zvažte kombinaci více zařízení. Univerzálnější PC využijete pro práci, multimédia i hraní, během kterého oceníte myš a klávesnici. Konzoli pak pro hraní fotbálku v pohodlí vašeho gauče a mobilní hry v případech, že si budete chtít zahrát na cestách.