Běžkařské stopy aneb všechno, co jste (ne)věděli o přípravě Bauerova týmu

1296

Na startovní čáře série Visma Ski Classics stojí i letos eD system Bauer Team, který znovu poběží o přední příčky. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s Lukášem Bauerem, šéfem nejúspěšnějšího středoevropského laufu .

Stojíte na startu nové sezony série závodů Ski Classics. Je některý ze závodů váš oblíbený?

To je těžké. Líbí se mi všechny závody, ale vždy nejvíce vypichuji Jizerskou 50, kde jsem se nejlépe umístil v roce 2013, kdy jsem si dojel pro druhé místo. Je to asi čistě z patriotismu, jelikož je to jediný závod série konaný v České republice. Samozřejmě je ale spousta dalších hezkých závodů i v zahraničí.

Které týmy jsou pro tuto sezonu vašimi největšími soupeři?

To my před startem sezony úplně nevíme. Série se každoročně rozrůstá a letos se jí bude účastnit opět více týmů, které v tuto chvíli nejsou všechny představeny. Je proto možné, že se objeví nějaký neznámý, který by naše umístění mohl teoreticky ohrozit. Pokud se ale bavíme o týmech z předchozích sezon, tak jsou pro nás největšími soupeři švédské týmy Ramudden a Serneke a norský tým Kaffebryggeriet.

Nastaly v závodech v sérii Ski Classics nějaké změny?

Loňskou novinkou byl závod volnou technikou ve švýcarském Engadinu. Pořadatelé ale nebyli úplně spokojeni s televizním pokrytím a vyhodnotili, že Engadin se nepovedl, proto jej vyřadili. Letos přibyl nový závod La Venosta, který se pojede 14. prosince v Itálii. Bude tedy v období, kdy byla v kalendáři Ski Classics pětitýdenní pauza.

Musíme se dobře představit v Livignu, ale tlak na nejlepší formu a výsledky přichází až později.“

Ovlivní nějak tato změna přípravu vašeho týmu?

Jiné bude zejména to, že série bude mnohem zábavnější. Lidé uvidí, že se něco děje. Nebylo úplně šťastné, že se odjely dva závody a nastala pětitýdenní pauza, kdy se jen trénovalo. Teď bude po Livignu hned další závod. Strategii máme však stále stejnou. Musíme se dobře představit v Livignu, ale tlak na nejlepší formu a výsledky přichází v období zhruba od ledna po únorovou Jizerskou 50. Pak přichází delší volno, po kterém je legendární Vasův běh a tři závěrečné závody ve Skandinávii, kde jde sezona, ještě trošku zachránit.

Takže přidání závodu vítáte…

Ano. Vítám i to, že jde o závod v rámci střední Evropy a že nás nečeká žádné dlouhé cestování, jelikož je to i kousek z České republiky. Pro tým je navíc určitě dobré, že se znovu vrátíme na TV obrazovky.

Jak vypadá příprava týmu na novou sezonu?

Po sezoně máme maximálně měsíc volna. Příprava začíná v polovině května, rozhodně nečekáme na první sněhovou vločku. Jedeme na společné soustředění, kde máme takové konfrontační tréninky, aby všichni zjistili, jak jsou na tom v porovnání s ostatními. Jezdíme na kole a kolečkových lyžích, běháme a chodíme do posilovny. Přes léto následují další soustředění a přípravu si zpestřujeme účastí na závodech na kolečkových lyžích ve Skandinávii. Týden před startem nové série se všichni sejdeme v Livignu.

„Máme maratonce z různých zemí, proto je během sezony komplikované se sejít.

Přibližte nám zimní přípravu mezi závody.

Každý se připravuje individuálně doma, podle toho, jak je zvyklý a jaké má možnosti. Máme maratonce z různých zemí, proto je během sezony komplikované se sejít. Sportovcům navíc nejde jen o týmové výsledky, každý má své vlastní ambice na umístění v individuálním žebříčku. Vždy se sejdeme tak dva tři dny před závodem. Servis připraví lyže, sportovci je otestují a seznámí se s tratí. Po závodě se zase všechno rychle balí a jede se domů. Výjimkou je Vasův běh – extrémní 90kilometrový závod a modla pro maratonce. Tam je psychologická náročnost mnohem vyšší a scházíme se zhruba týden předem. A na konci sezony, ve Skandinávii, už se mezi závody nevracíme domů.

Můžete přiblížit běžcův den před závodem?

Den před závodem si otestují lyže, které dali servisu k připravení. Pro představu, když mají čtyři páry, tak je testují zhruba hodinu. Pak zhruba hodinu lyžují po trati. Nečekejte ale, že před závodem jedou 20 kilometrů v tempu.

Co se děje v den závodu?

Ráno se vzbudíme a jedeme na místo závodu, kde chceme být vždy minimálně hodinu a půl před startem. Někteří závodníci, kteří se den předtím nemohli rozhodnout pro jedny lyže, ještě vybírají, na kterém ze dvou párů nakonec pojedou. No a následně se zahřívají a pohybují, aby měli svaly připraveny na závod. Startem začíná paralelní závod servismanů. Ti zajištují například to, aby byly nachystány náhradní hole. Musí také umět závodníky motivovat, jelikož ne každý závod se podaří, ale i když to nejde, je potřeba umět motivaci udržet, aby dojeli co nejlépe. Když maratonec dorazí do cíle, je unavený, plný emocí a chce vydechnout. Servis ale musí přimět závodníka rychle se převléknout, aby nenastydl, dopravit jej na hotel a zajistit, aby se najedl.

Nově jste se stal trenérem polské mužské reprezentace. Jak se tato sezona pro vás změní?

Je toho dost. Dopředu jsem ale věděl, že nebude jednoduché starat se o dva týmy. Loni jsem byl s týmem na všech závodech v podstatě 24 hodin denně. Teď to máme nastaveno tak, že většinu času budu na Světovém poháru a o tým se bude starat kolega Tomáš Řehořek. Za eD system Bauer Team jsem ale stále zodpovědný, budu s ním na pěti z dvanácti závodů a na zbylých sedmi si poradí beze mě. Nemyslím si, že by je to nějak zásadně ovlivnilo, jsou to profesionálové, kteří mají svou denní rutinu, ví, co potřebují a jaká je jejich úloha.

Máte ještě čas si sám zaběžkovat?

Mám. Už loni jsem se ale netajil, že po tolika letech ve Světovém poháru, už se mi nedostává taková chuť trénovat. Na běžky vyrazím jednou dvakrát za týden. Dnes už si můžu dovolit říct, že se mi nechce, když například prší. To dříve nešlo, tréninkové hodiny jsem musel nakroutit. Teď už si to jezdím užít a vyvětrat hlavu.

Kde bychom vás mohli potkat na běžkách?

To je strašně jednoduché, nejčastěji lyžuju v okolí Božího daru, tam jsou všechny trasy hezké. Líbí se mi taky v Jizerských horách, ale i za hranicemi.

Minulou sezonu jste se poprvé nepostavil na start jako závodník, nechybělo vám to?

V den závodu jsme měli se servisem tolik práce, že jsem si ani nestihl uvědomit, že nejsem na startu. Začal jsem dříve než závodníci a skončil později. Rád bych samozřejmě zase závodil, ale je mi nějaký ten pátek, a když člověk vyskočí z vrcholového sportu, zpohodlní. Už se mi nechtělo trénovat a bez tréninku se výsledky dělat nedají. Řekl jsem si, že je čas na rodinu a další výzvy. Bylo smysluplnější podpořit mladé. Sestavil jsem tým a dostali jsme se na špičku. Teď je výzvou ho udržet nadále při životě, což se daří.


3 běžkařšké střípky k eD system Bauer Teamu


Vydejte se do Finska s Bauer Teamem

Co byste řekli na to, kdybyste mohli prožít atmosféru světového závodu Ski Classics ve finském Levi? Tuto prestižní a netradiční odměnu v B2B segmentu IT trhu chystá pro své obchodní partnery eD. Sledujte nás, ať nepropásnete svou šanci. Třeba vybraným výhercem budete právě vy! Pojede se už na jaře 2020.

Unikátní Bauerova kolekce může být i vaše

Trička, šátky, kšiltovky nebo lahve. To jsou jen některé předměty ze speciální edice sportovního vybavení, kterou eD ve spolupráci s držitelem tří olympijských medailí vyrobilo a pod kterou se Lukáš Bauer podepsal. Jedinečnou výbavu můžete získat od obchodníků eD.

Proč jsme naskočili do stopy s Lukášem i letos?

„První rok spolupráce proběhl podle plánu, jehož součásti bylo zviditelnění a zvýšení povědomí o značce eD přes TV. Kromě podpory zajímavého projektu, který reprezentuje Česko v zahraničí, jsme získali velmi efektivní marketingový produkt na oslovení zajímavého počtu lidí sledujících sportovní TV kanál. Aktivity také mířily přímo na obchodní partnery jako doprovodné téma v rámci partnerských akcí. Nadstavbou jsou kontakty ve Skandinávii, díky kterým se daří otevírat nové obchodní příležitosti pro skupinu. V marketingu však platí, že až delší opakování přinese známost značky. Proto je naším plánem pokračovat ve spolupráci ještě další rok až dva. Chceme také oslovit naše dodavatele na jisté formě spolupartnerství a vytvořit kolem týmu komunitu lidí se zájmem o tuto aktivitu. Dlouhodobou snahou je vybudovat s dodavateli i zákazníky win-win vazby a sportovními aktivitami přispět k vzájemnému poznání lidí,“ uvedl hlavní akcionář eD Hynek Tyl.