Retro okénko: Konec drahému osvětlení, nastává doba LEDková!

816

Louče, olejové lampy, svíčky. Způsoby, jakými dříve lidé získávali světlo. Roku 1802 ale světu svitla naděje, když experimentátor H. Davy propojil dva tenké proužky platiny a pomocí elektrického proudu je na pár okamžiků rozžhavil do běla. Tím vymyslel podstatu žárovky.

Právě na tento objev pak navázali další vědci a vynálezci, včetně T. A. Edisona, který zdárně využil pokusy svých předchůdců, doladil vynález k dokonalosti a dne 21. října 1879 rozsvítil první žárovku.

Původních 13,5 hodin svítivosti se během let prodloužilo až k tisícovce. Objevil se však problém. Žárovky byly energeticky neefektivní. A tak se zrodila alternativa, LED osvětlení. Jeho světelné vyzařovací vlastnosti jsou téměř totožné jako u žhavených vláken, má však nespočet výhod. Zcela nejzásadnější je úspora energie. Zatímco klasická 60W žárovka spotřebuje 0,06 kWH, její LED náhrada si vystačí pouze s 0,007 kWh.

LED žárovka OSRAM Filament například při této spotřebě svítí až 10 000 hodin, a to s okamžitým náběhem světla, dokonalou funkčností i při nízkých teplotách barvy světla (žlutější odstín světla) a s vyzařovacím úhlem 300 stupňů. To vše navíc v designu klasické skleněné žárovky.