Očima produkťáka: Wi-Fi meteostanice Garni aneb konec rosniček v Česku

972

Ostravská společnost Garni technology a. s. se už více než 20 let zabývá vývojem a prodejem meteostanic, teploměrů, budíků a nositelností pod značkou Garni technology. Dnes se podíváme na meteostanici Garni 1055 Arcus, kterou bychom mohli terminologií mobilů označit jako vlajkovou loď v aktuální nabídce společnosti.

Už jen rychlý pohled na krabici s meteostanicí nám dává vědět, že 1055 nebude žádná levná jednorázová krabička za okno s teploměrem. Krabice je rozměrná a obsah
balení je opravdu bohatý.

Po rozbalení zaujme velká 8palcová obrazovka (úhlopříčka 20 centimetrů) s barevným VA panelem, na který se vměstná celá řada informací proudících do stanice z dodávaných bezdrátových čidel (najdete v balení).

Čitelnost obrazovky lze v noci podpořit podsvícením displeje s dvěma stupni jasu. Na jednotce najdeme několik ovládacích tlačítek, což usnadňuje práci s přístrojem. Vzadu nechybí stojánek a USB port pro případnou aktualizaci firmwaru.

Externí voděodolné čidlo, které umí měřit teplotu, relativní vlhkost, srážky, směr i sílu větru a množství UV záření, můžeme připevnit na zahradu nebo třeba na balkon v panelovém domě (tyč a součástky k upevnění jsou součástí). V balení najdeme i druhé, jednodušší čidlo, které zvládne změřit teplotu a relativní vlhkost. Můžeme jej umístit v místnosti nebo třeba za oknem na krytém místě. Další bezdrátová čidla můžete přikoupit a měřit tak až na osmi nezávislých místech.

Všechna čidla jsou s meteostanicí propojena skrze bezdrátové pásmo 868 MHz, což nám v otevřeném prostoru dá dosah až 100 metrů, s pokrytím bytu pak také není problém.

Velkou přidanou hodnotou této meteostanice, stejně jako u modelu 975, který jsme nedávno testovali v Otestováno eDéčkem, je možnost napojení na Wi-Fi a sdílení dat o počasí na server Weather Underground. Informace z externí jednotky díky tomu máte dostupné odkudkoli skrze web nebo mobilní aplikaci. Navíc můžete sledovat data z ostatních meteostanic, které jsou do služby přihlášeny.

Nechybí ani předpověď počasí na základě změřených dat ve formě piktogramu na displeji, graf naměřených dat za posledních 72 hodin a užitečná může být i informace o východu a západu slunce.

Meteostanici si dokážu představit jako ideálního společníka do každého bytu, domu nebo na chatu. Na obrazovce i na mobilu můžete sledovat aktuální počasí nebo třeba předpověď na zítra.

Díky čidlům snadno zjistíte, zda nemáte v dětském pokoji moc horko nebo zda se venku nezvedá silný vítr a bude potřeba schovat slunečník ze zahrady. Všechna data navíc pochází přímo z vaší lokality, a tak bude předpověď vždy téměř dokonale přesná.

5 klíčových vlastností podle Tedeáše Hrubého:

  • Velká a přehledná barevná obrazovka
  • Dvě bezdrátová čidla s dosahem až 100 metrů
  • Sdílení naměřených dat skrze Wi-Fi
  • Přístup k údajům ze stanice odkudkoli
  • Bohaté příslušenství včetně montážní sady