Lukáš Bauer: Zazávodit si s námi může kdokoli!

1802
Držitel tří olympijských medailí Lukáš Bauer je hlavní tváří eD system Bauer Teamu
Držitel tří olympijských medailí Lukáš Bauer je hlavní tváří eD system Bauer Teamu

Zakladatel eD system Bauer Teamu a bývalý český reprezentant v běhu na lyžích Lukáš Bauer pověsil letos závodní kombinézu na hřebík. Přinášíme exkluzivní rozhovor s držitelem tří olympijských medailí.

Lukáši, přibližte prosím, jak vznikl eD system Bauer Team?
Česká část eD system Bauer Teamu společně s předsedou dozorčí rady eD Hynkem Tylem.
Česká část eD system Bauer Teamu společně s předsedou dozorčí rady eD Hynkem Tylem.

S Hynkem Tylem jsem spolupracoval již dříve, asi 5 let zpátky. Potom se naše cesty na nějakou dobu rozešly. Občas jsme se potkali na nějakých závodech. Jednou jsme mu pomáhali i s mazáním. Pak se ukázal na finálovém závodě v Levi, vyptával se na mé další ambice s týmem a nakonec se začala realizovat spolupráce. Za to jsem velmi rád, eD tímto pomohlo týmu k životu a můžeme tak jít za svými sportovními cíli. Druhou rovinou je šíření myšlenky, že i z České republiky se dá vypracovat a dosáhnout úspěchu, když to opravdu chcete. Tím, že se vracíme do kdysi absolvovaného partnerství, tak můžu říci, že se známe a víme, co od sebe čekat. Jednou z dalších myšlenek vzniku spolupráce bylo i to, že Hynek hledal přidanou hodnotu pro své obchodní partnery, chceme je vytáhnout ke sportu, vzít je na nějaký výjezd na závody, aby měli možnost s týmem i něco zažít a třeba se i inspirovat. To je zážitek, který si někdo jen tak nemůže koupit.

Zaběhali jste si s Hynkem někdy společně?

Paradoxně ne. Pokud vynechám to, že v jeden moment jsme spolu startovali na jednom závodě, ale jeli jsme každý svůj úsek. Ale myslím si, že to není do budoucna vyloučeno. Hynek je velký sportovec. Nedávno jsem mu pomáhal s výběrem kolečkových lyží. Myslím, že má výkonnostní cíle pro tuto sezónu.

Lyžařských disciplín je dnes nespočet. Popište i naprostým laikům, v čem váš tým soutěží?

Jde o tým specializující se na lyžařské maratony. Na nejslavnější sérii VISMA SkiClassics sdružující nejslavnější maratony, kterých je v letošní sérii dvanáct. Patří mezi ně například devadesátikilometrový Vasův běh ve Švédsku, italská sedmdesátikilometrová Marcialonga nebo Jizerská padesátka, největší závod na českém území. Zjednodušeně běháme padesátikilometrové štreky na běžkách, většinou z místa A do místa B. Jsou to závody jednotlivců, závodí každý sám za sebe. Unikátní je to, že se může kdokoli přihlásit, v jeden moment startují jak profíci, což je například můj tým, tak hobbíci, kteří si jdou jen tak o víkendu splnit svůj sportovní sen a chtějí mít nějaký pohyb.

Takže se letos s eD system Bauer Teamem mohou postavit na start i zákazníci eD?

Ano. Může si zazávodit kdokoli. Zákazníci eD i čtenáři eDéčka. Všichni mohou stát v jedné stopě s eD system Bauer Teamem a zjistit, jak jsou na tom fyzicky v porovnání třeba s Katkou Smutnou nebo Honzou Šrailem.

Představte trošku více tým…

eD system Bauer Team

Máme devět servismanů a osm závodníků. Tři běžkyně a pět běžců. Z národností tam máme Čechy, Poláky, Rusa a Francouze, servis je kompletně český. Jsme nejúspěšnější středoevropský tým, před námi jsou jen Skandinávci, kterých jsou i za námi mraky. Krom toho jsme jediný tým v české historii, který obsadil v jednom závodě jak stupně mužů, tak stupně žen. Loni to bylo dokonce dvakrát.

Jaké další úspěchy má tým za sebou?

Loňské čtvrté místo v celkovém hodnocení týmů série VISMA SkiClassics, potom vítězství Ilji Černousova v závodu Marcialonga, Ilja je mimochodem olympijský medailista ze Soči. Dále mnoho úspěchů Katky Smutné, která v minulých ročnících slavila úspěchy v závodech,
jako je Marcialonga nebo na Vasův běh.

Jaké jsou ambice týmu na letošní sezónu?

Umístění v první pětce v celkovém pořadí týmů bude slušné. Do třetího místa je to kategorie snů, to se nám musí všechno podařit a pak ještě kousek k tomu. Šance tam ale jsou, vloni jsme se s třetím místem strkali celou sezónu.

S kolika týmy aktuálně soupeříte?

Letos je přihlášeno třicet dva týmů.

Pro tuto sezónu jste oznámil svůj konec v závodním dresu. Jaká je vaše nynější role v týmu?

Od servisáka přes manažera a hledače sponzorů. Jsem ten, který musí dělat všechno, ale zároveň chce dělat všechno. Zakladatel týmu, který musí udělat poslední rozhodnutí. Tím, že jsem zlenivěl a nechce se mi už závodit, tak holt budu, jednoduše řečeno, mazat lyže.

Údajně jste i vybíral barvu letošní kombinézy, na které bude převažovat zářivě růžová…
Závodní dresy eD system Bauer Teamu pro sezónu 2018/2019
Závodní dresy eD system Bauer Teamu pro sezónu 2018/2019

Ano, možná to překvapí, ale je to tak. Bylo to týmové rozhodování, ale svými argumenty jsem ostatním v podstatě nedal prostor pro jinou variantu. Udělal jsem tím radost děvčatům, menší už mužům. Na nich je to taková diskutabilní barva. Při výběru jsem jasně
preferoval viditelnost v rámci závodů. V loňské sezóně jsme měli poměrně nevýraznou kombinézu a například sportovní komentátoři měli problém nás rozeznat. Já chci, aby tým zářil.

Jak často si dnes jako „neaktivní sportovec“ zaběháte na lyžích?

V průměru si jdu asi dvakrát až třikrát týdně zasportovat. Samozřejmě ve výrazně menším rozsahu než předtím. Většinou dělám to, čím žiju. Teď mi svým způsobem odpadla povinnost sportování a chci dotáhnout tým na co nejvyšší možnou úroveň. Nyní proto raději trávím čas v zázemí.

Byl to vždy sen? Vést svůj vlastní tým.

Samozřejmě, že v momentech, když se nedařilo a lidi mě štvali, tak jsem chtěl zákonitě pryč a dělat cokoli jiného. Prioritně jsem ale chtěl zůstat u sportu a jsem za to rád.
Byť si myslím, že naše pozice není vůbec snadná. Nepatříme do žádného svazu, nejsme pod žádnými státními dotacemi, jak to ve standardním sportu chodí, proto je velmi těžké se v tom udržet. Uvidíme, jak dlouho to půjde. Ale tenhle tým už jde do páté sezóny. To už je
podle mě nějaká známka toho, že nejsme ti vizionáři, kteří se pro něco nadchnou, a za týden je to přestane bavit.

Co považujete vy sám za své tři největší kariérní úspěchy?

Olympijské medaile, vítězství ve Světovém poháru v roce 2007 a 2008 a hlavně to, že jsem se stal otcem dvou skvělých dětí.

Jsme IT firma. Jaký je váš vztah k IT?

Poměrně kladný. Jsme mezinárodní tým, takže IT dennodenně používáme pro komunikaci mezi sebou a s médii, ale i k analýze lyžařské techniky. Pokud jde o mne, kdekdo asi neví, že jsem byl dříve hráčem počítačových her. Teď na to nemám tolik času. Bavilo mě Age of Empires a podobné strategie. Sportovní hry mi paradoxně nešly. U Age of Empires mě vždycky drtilo, jak dlouho jsem něco budoval, pak přišel silnější protivník a všechno mi to zničil. Hlavně mi ale neříkejte, že jsou nějaké nové verze, protože pak se do toho zase dostanu a bude ze mě gambler.