Erika Lindauerová: HP se daří, i díky eDéčku

1923

Článek je doplněn o pasáže, které nebyly zveřejněny v tištěném magazínu eDéčko


Máte rádi sushi? A objednali byste si jej, i kdyby bylo v jídelním lístku napsáno „studená mrtvá ryba“? V HP už ví, že kvalitní produkt nestačí jen vymyslet a vytvořit, ale musí se umět i prodat. „Vždy sme boli a budeme firmou zameranou na inovácie a technológie, ktoré zlepšujú život našim zákazníkom. Niekedy sa však stávalo, že sme produkt nedokázali správne umiestniť na trh, čo sa už samozrejme zmenilo,“ podotýká Erika Lindauerová, která stojí v čele společnosti HP v Česku a na Slovensku.

Pro svá slova nachází oporu v číslech. Firma, která vznikla v roce 1939 v garáži nedaleko proslulého Palo Alto, nyní patří ke dvěma největším prodejcům počítačů a tiskáren ve světě, v Česku a na Slovensku je jedničkou. Zakladatelům Billu Hewlettovi a Davidu Packardovi, by se hezky dívalo na současný úspěch společnosti, kterou v nelehké době Velké hospodářské krize vyslali do světa se skromnými 538 dolary v ranci. V roce 2017 už roční příjmy „jejich dítěte“ činily 52,2 miliard dolarů.

Erika Lindauerová, generální manažerka HP CZ/SK
Erika Lindauerová, generální manažerka HP CZ/SK

Stejně jako se proměnila původně garážová firma v celosvětový gigant, vyvíjely se i kariéry lidí s ní spojeny. Erika Lindauerová přišla do bratislavské pobočky HP v roce 1997 ve chvíli, kdy ji vítali jen tři další zaměstnanci. „Nastúpila som ako product manager pre periférie. Ale v tej dobe sme tam už všetci robili všetko,“ vzpomíná s úsměvem na své začátky u firmy. Volné prostory se postupně zaplňovaly dalšími zaměstnanci a v roce 2002 už Erika Lindauerová vedla zhruba desetičlenný tým samostatné divize tiskáren.

Zatímco politici se v roce 1992 usmysleli, že Čechům a Slovákům bude lépe samostatně, v HP o šestnáct let později pochopili, že společně jsou větší a silnější. Erika Lindauerová byla u toho, když se v roce 2008 ze dvou menších na sobě nezávislých trhů stal jeden společný a významnější. A i v souvislosti s aktuálním přechodem na jednotné řízení trhu v eD nabádá k trpělivosti. „Je to proces, ktorý je potrebné urobiť veľmi citlivo, nedá sa to zvládnuť zo dňa na deň. Medzi krajinami vždy bývajú nejaké lokálne ťahanice a zrazu zo dňa na deň sa máme mať všetci radi a ťahať za jeden povraz. Ale podarilo sa to a tím teraz funguje skvele,“ podotýká z vlastní zkušenosti žena, která kromě národnostního sloučení zažila i jedno rozdělení. V roce 2015 se společnost Hewlett-Packard oddělila na produktovou část HP a serverově a softwarově zaměřenou Hewlett Packard Enterprise. Erika Lindauerová zůstala věrna segmentu počítačů a tiskáren a odměnou jí byl postup až na pozici generální ředitelky HP pro Česko a Slovensko, kterou zastává doposud.

Nejdelší, největší a nejlepší spolupráce s eD

Ač prodeje počítačů celosvětově zaznamenaly v minulých pěti letech pokles, letošní čísla dávají týmu vedenému sympatickou Slovenkou zase důvod k optimismu. „Prvé tri už uzavreté kvartály boli pre naše dve krajiny veľmi úspešné. Splnili sme naše ciele obratu a „s odretými ušami“ aj z hľadiska profitu a máme viac ako dvojciferný nárast,“ pochvaluje si manažerka. Firmě se daří i celosvětově a například v prodejích počítačů a notebooků v minulém kvartálu zaznamenala čtrnáctiprocentní meziroční růst.

„Z konkurenta sa zo dňa na deň stala súčasť HP.”

K dobrým výsledkům „československé“ pobočky HP dlouhodobě přispívá i eD. Snad nejvíce v listopadu minulého roku, kdy HP koupil printingovou divizi společnosti Samsung. „Z konkurenta sa zo dňa na deň stala súčasť HP a naša najväčšia obava bola, aby sme v dobe vianočnej sezóny mali dostatok tovaru. Na niekoľko týždňov ste výrazne navýšili svoje sklady, aby ste zaistili dostupnosť. Prebehlo to hladko, bez výpadku a k spokojnosti zákazníka,“ těší generální ředitelku.

eD je jedním z nejdéle spolupracujících a zároveň největším distributorem HP v Česku a na Slovensku. Loni nám dokonce společnost HP přiřkla titul Nejlepšího distributora spotřebního materiálu HP v regionu střední a východní Evropy, Středního východu a Afriky. HP hodnotilo celkový obrat, nárůst obratu a počet aktivních zákazníků.

O portfolio HP se v eDéčku stará třináctičlenný tým odborníků. „Spolupráca funguje veľmi dobre. Produkťáci, ktorí spolu komunikujú denne, majú vytvorený veľmi dobrý vzťah,“ potvrzuje Erika Lindauerová.V kancelářích v Praze a Bratislavě se tak týmy odborníků HP mohou soustředit na to, co je firmě s osmdesátiletou tradicí nejbližší. Uvádění inovativních produktů na trh. Aktuálně si společnost k desetiletému výročí portfolia svých zařízení s označením Elite nadělila nový HP EliteBook x360 1040 G5. Čtrnáctipalcový displej v třináctipalcovém těle obklopeném atraktivní hliníkovou

„Vždy sme boli a budeme firmou zameranou na inovácie a technoloógie“

šasi vydrží být věrným společníkem svého majitele bez nabití až 17 hodin. Oku nezvaného zvědavce ale odolá. Jeho součástí je volitelná funkce HP Sure View, což je integrovaný bezpečnostní filtr minimalizující pozorovací úhly displeje.

Bezpečné a ekologické, o to jde především

I v tomto modelu se beze zbytku odráží současná filozofie společnosti HP. Tedy zajistit zákazníkovi v první řadě bezpečné používání jejich produktu. A to nejen ochranou uživatele před šmírováním přes rameno. „V našich zariadeniach máme zabudované najpokročilejšie technológie, o ktorých mnohokrát náš zákazník ani nevie, že ich má. Tie ho dokážu ochrániť pred únikom dát,“ vysvětluje Lindauerová.

Pro zajímavost, cena zmíněného elitního notebooku v Česku začíná na 34 990 korunách. Není to dárek, který by simohl nadělit každý, ale i pro rodiny s nižším rozpočtem má aktuálně HP produkt, který může být hitem. „Malá vrecková tlačiareň HP Sprocket je skvelý tip na darček. Máme ju v bielej farbe,“ červenej, čiernej a dává manažerka tip na možný prodejní tahák letošního přelomu roku, který lze pořídit do tří tisíc korun.

Co Eriku Lindauerovou velmi těší je, že se lidé v obou zemích už více zaměřují na kvalitu výrobku, než na jeho cenu. „Zákazníci na Slovensku a v Česku začínajú vyhľadávať pridanú hodnotu, ktorú dostanú v strednej alebo vyššej triede produktov a sú ochotní do nej investovať,“ potvrzuje.

MetalJet umí tisknout kov

HP ani v roce 2018 neschází z cesty, kterou jí před necelými osmdesáti lety v Kalifornii vytyčili její zakladatelé. Je stále tou inovativní firmou, jež poprvé ohromila svět převratným audiooscilátorem, v sedmdesátých letech vědeckou kalkulačkou užívanou doposud a v současnosti například představením 3D tiskárny, která tiskne kov.

„MetalJet funguje tak, že sa metalický prášok spojí s aditívami, vytlačí sa produkt a ten sa potom ešte ďalej spracováva,“ vysvětluje absolventka Fakulty přírodních věd na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

I na prahu čtvrté průmyslové revoluce ale společnost nezapomíná na úplné základy – chovat se ohleduplně k přírodě. I proto její notebooky vídáte v přirozeném stříbrném odstínu. „Je to čistý hliník, ktorý kvôli jednoduchšej recyklácii nefarbíme. Trvalo udržateľný rozvoj je pre nás jednou z priorít. Pri vývoji každého produktu sa pozeráme na celý jeho životný cyklus,“ objasňuje Lindauerová.

K roku 2020 navíc společnost vyslala do světa silný ekologický závazek. „Od tohto roku sa kvôli papieru používanému v HP nevyrúbe žiaden les, ktorý na to nie je určený. Využívať budeme len lesy vysadené za týmto účelom,“ vysvětluje ředitelka HP v Česku a na Slovensku.

„Predtým nebol problém stretnúť žraloka, teraz je to skutočná rarita.”

Erika Lindauerová je sama milovnicí přírody. Ráda cestuje a poznává svět. I ten, který je skryt pod hladinou moří a oceánů. „Dvadsaťdva rokov sa potápam. S deťmi je na túto záľubu času pomenej, ale raz ročne si na to s manželom vyhradíme priestor,“ říká dvojnásobná matka.

Nejraději má potápění v turisty nepolíbených místech. I proto si jej velmi užívala na ostrovech Palau v Tichém oceánu a i proto ji zároveň mrzí, jak se zprofanoval Egypt. „Je to lokalita pre nás finančne aj vzdialenostne dobre dostupná a Červené more je jedinečné. Ale všímam si ako je tam podmorský svet z roka na rok zničenejší. Predtým nebol problém stretnúť žraloka, teraz je to skutočná rarita,“ dodala žena, která i přes to, že se nebojí setkání se žralokem, prokazuje při jiné oblíbené činnosti v rodině největší pud sebezáchovy. „Lyžujem rada, rovnako ako môj manžel a deti. Občas za nimi ale už nestíham, sú veľmi dobrými lyžiarmi a sú na rozdiel odo mňa kamikadze,“ říká pobaveně Erika Lindauerová, které v zimním čase zpříjemní den krom hezky upravených sjezdovek i sledování pohádek. „Najradšej mám tie s Janom Werichom,“ dodává energická žena.